Bez postojów i ryzyka kary DO 1500 zł!

Twój koszyk

No products in the cart.

System e-TOLL – jak działa?

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie pozwalające w wygodny sposób zrealizować płatności za przejazdy płatnymi odcinkami dróg krajowych. Obejmuje użytkowników wszystkich pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Jak dokładnie działa system e-TOLL? Jak dokonać opłat za przejazdy przez drogi płatne i gdzie kupić odpowiednie urządzenie? Przybliżamy zasady działania systemu e-TOLL I odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez kierowców. 

Jak używać systemu e-TOLL?

Jak działa e-TOLL? System opiera o technologię satelitarną. Dane o geolokalizacji użytkownika są wyznaczane za pośrednictwem wirtualnych bramownic i przesyłane do systemu opłat. Użytkownik sam wybiera metodę przesyłania informacji o lokalizacji, mając do dyspozycji mobilną aplikację oraz urządzenia OBD i ZSL. Aby zacząć korzystać z systemu e-TOLL konieczne jest utworzenie konta użytkownika. Można to zrobić stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta, za pośrednictwem dostawcy kart flotowych oraz na stronie internetowej systemu e-TOLL.

Po utworzeniu konta użytkownika konieczne jest zarejestrowanie pojazdu. Auto rejestruje się podając dane z dowodu rejestracyjnego. Na każdym koncie użytkownika może być zarejestrowana dowolna ilość pojazdów. Od tego momentu system e-TOLL za pomocą geolokalizacji zlicza kilometry pokonane na płatnych odcinkach dróg krajowych. Jak opłacić e-TOLL? Niezależnie od metody przesyłania danych, naliczona opłata za przejazdy musi zostać uiszczona za pośrednictwem specjalnego konta. Więcej o systemie e-TOLL dowiesz się tutaj: System e-TOLL.

Metody płatności w systemie e-TOLL – jak dokonać opłaty za przejazd?

System e-TOLL oferuje wiele sposobów płatności, dla pełnego komfortu jego użytkowania. W celu dokonania płatności należy najpierw utworzyć i zarejestrować Internetowe Konto Klienta, które zostanie następnie zasilone wybraną przez nas kwotą. Internetowe Konto Klienta e-TOLL może zostać doładowane za pomocą karty płatniczej, przelewu bankowego, szybkiego przelewu online, karty flotowej oraz płatności blik. Sprawdź jak zainstalować e-Toll.

W systemie opłat e-TOLL dostępne są dwa rodzaje kont – przedpłacone oraz z odroczoną płatnością. Na koncie przedpłaconym opłaty za przejazd pobierane są z doładowanych wcześniej środków pieniężnych. Po każdym przejeździe przez odcinki dróg płatnych saldo konta przedpłaconego zostaje pomniejszone o odpowiednią kwotę. Minimalna kwota doładowania konta wynosi 20 złotych, natomiast kwota maksymalna zależy od ilości pojazdów zarejestrowanych na koncie użytkownika. 

Co jeśli na koncie rozliczeniowym użytkownika systemu e-TOLL nie ma środków wystarczających na pokrycie należnej opłaty? W takim wypadku opłata musi zostać uiszczona w przeciągu trzech dni od daty przejazdu. Należy pamiętać, że za brak opłat za przejazd płatnymi odcinkami tras przewidziana jest kara finansowa w wysokości 500 zł. Warto więc regularnie sprawdzać stan konta i terminowo realizować płatności e-TOLL.

Drugim rodzajem konta dostępnym w systemie e-TOLL jest konto z odroczoną płatnością. Użytkownik kont dokonuje opłaty za wszystkie przejazdy po drogach płatnych dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli jednego miesiąca. Odpowiednia kwota opłaty e-TOLL musi zostać uiszczona w przeciągu 14 dni od zakończenia terminu rozliczeniowego. Ten rodzaj konta wymaga jednak zabezpieczenia finansowego, które może mieć formę gwarancji bankowej, ubezpieczeniowej lub wypłaty pieniężnej. 

Metody płatności e-TOLL – jaką wybrać?

Jeśli regularnie korzystasz z płatnych sieci dróg objętych systemem e-TOLL możesz zdecydować się na zakup lokalizatora GPS lub mobilnego urządzenia pokładowego. To rozwiązanie popularne zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i właścicieli firm transportowych. Opłaty e-TOLL są automatycznie naliczane za pośrednictwem urządzenia zamontowanego w wybranym pojeździe. Urządzenie przypisane do Internetowego Konta Klienta zarejestrowanego w systemie e-TOLL działa bezobsługowo i na bieżąco wysyła dane do systemu.

Opłaty e-TOLL możesz także zrealizować bezpośrednio za pomocą aplikacji mobilnej. Jest to darmowe narzędzie służące do poboru opłat za przejazdy po płatnych odcinkach tras. Aby uregulować opłatę, należy zalogować się do aplikacji i ręcznie rozpocząć naliczanie opłat za przebyty odcinek drogi. Rozwiązanie to niesie za sobą pewne trudności. Aplikacja e-TOLL musi zostać obsłużona manualnie i przypisana do Internetowego Konta Klienta. Aby uniknąć konieczności każdorazowego rozliczania opłat, coraz więcej kierowców decyduje się więc na montaż praktycznych urządzeń e-TOLL.

Istnieje także możliwość ręcznego zakupu autostradowego e-biletu na wskazany odcinek trasy. Bilety dostępne są za pośrednictwem aplikacji oraz w punktach stacjonarnych na wybranych stacjach paliw. Podczas zakupu należy podać numer rejestracyjny pojazdu, wskazać wybrany odcinek autostrady i planowaną datę oraz godzinę przejazdu. E-bilet zachowuje ważność w terminie 48 godzin od wskazanej daty. Zakup biletu zajmuje jednak cenny czas i wiąże się z ograniczeniami, które niweluje stosowanie urządzeń pokładowych, automatycznie naliczających opłaty e-TOLL.

Sprawdź urządzenia e-TOLL, oferowane przez Tekom Technologia:

  1. Lokalizator GPS e-TOLL ZSL
  2. Lokalizator GPS e-TOLL OBU
  3. Lokalizator GPS e-TOLL zapalniczka
  4. Lokalizator GPS e-TOLL MyCar Business CAN TACHO